I Partille Energis elnätstaxor ingår avgifterna elberedskapsavgift, nätövervakningsavgift och elsäkerhetsavgift. Avgifterna, som bolaget betalar in, används för att finansiera verksamheten för myndigheter och verk som ansvarar för övervakningen av elmarknaden.
Trots en kraftig höjning av elberedskapsavgiften under 2024 har Partille Energi valt att inte höja våra taxor.
Den 1 juli trädde den förändrade förordningen 2017:1040 i kraft och elberedskapsavgiften höjdes då från 39,20 kr till 90 kr per lågspänningspunkt och från 2 129 kr till 4 897 kr per högspänningspunkt. Höjningen gäller retroaktivt från 1 januari 2024.
Avgifter för 2024
Typ av avgift | Uttagspunkt för lågspänning | Uttagspunkt för högspänning |
Elberedskapsavgift | 90 kronor | 4 897 kronor |
Nätövervakningsavgift | 4,35 kronor | 870 kronor |
Elsäkerhetsavgift | 11,10 kronor | 905 kronor |
Elsäkerhetsavgiften finansierar Elsäkerhetsverkets verksamhet. Nätövervakningsavgiften finansierar delar av Energimarknadsinspektionens verksamhet. Elberedskapsavgiften administreras av Affärsverket Svenska kraftnät och ska täcka kostnader för åtgärder och verksamhet enligt elberedskapslagen (1997:288).
För en privatkund utgörs alltså nästan 132 kr i den fasta avgiften 2024 av ovanstående myndighetsavgifter. Trots den kraftiga höjningen av elberedskapsavgiften som gäller retroaktivt från 1 januari har Partille Energi inte justerat elnätsavgifterna till våra kunder.